REČ UREDNIKA
Ključne reči:
editorijalApstrakt
Dragi čitaoci, autori, kolege, studenti, saradnici
i svi članovi prijateljske grupe preventivne pedijatrije,
Zadovoljstvo mi je da vas pozovem da prelistate najnoviji broj časopisa Preventivna pedijatrija, pronadjete zanimljive radove i novine, ili samo potvrdite svoje prethodno znanje. Nakon punih 10 godina izlaženja časopisa, i za ovu 11. godinu po redu, mogu reći da je izazovna, ali i ispunjenje očekivanja i zahteva mene kao urednika i svih mojih pomoćnika i saradnika. Veliku radost nam pričinjavaju radovi i teme koje smo imali čast da dobijemo od mladih kolega.
U ovom broju ćete naći izvanredne članke iz oblasti primarne zdravstvene zaštite, mentalnog zdravlja dece, dečje hirurgije, prevencije zlostavljanja dece, prevencije izloženosti duvanskom dimu, prevencije posledica prevremenog rođenja, prevencije I lečenja gojaznosti, prikaze kliničkih slučajeva, koji su po svemu izvanredni, od tema, kompetentosti do ekskluzivnosti.
Učinite sebi i nama uslugu i pročitajte ove članke, sigurni smo da će biti i novih i zanimljivih aspekata o temama za koje nekad nismo ni mislili da će nam biti u fokusu.
I naravno da spisak aktuelnih tema ne završavamo već nastavljamo, prezentacijama na Kongresu Udruženja Preventivne pedijatrije Srbije, što se iskreno nadam da ćete uživo pratiti. Skrećemo pažnju na jednu od aktuelih tema: upotreba elektronskih cigareta kod školske dece i adolescenata, rastući i gorući problem, kome ni odrasli nisu dorasli, a kamoli deca uzrasta 13 do 15 godina. Korisnika e-cigareta i ostalih nikotinskih preparata je sve više, a kritična saznanja o mogućim štetnim efektima nedovoljno. Jedino što je izvesno i sigurno, svojim formama, bojama, mirisima, ukusima i raznim izazivajućim ukrasima, nezaustavljivo privlače mlade. Zakonska regulativa o medijskim promocijama ovih preparata ne postoji, kao što je to slučaj sa “klasičnim duvanskim cigaretama”. Stručna javnost, od Svetske zdravstvene organizacije, Evropskog Respiratornog Udruženja, Evropske akademije za pedijatriju i mnogi drugi, izneli su jasne stavove da se ne radi o manje štetnom udisanju nikotinskih preparata niti o očekivanom olakšavajućem načinu odvikavanja od duvanskih cigareta, te se ne može tolerisati nekontrolisana prodaja i korišćenje od strane dece, adolescenata, trudnica. Svakoga dana susrećemo na ulicama jako mlade osobe, mlade majke koje guraju kolica sa bebom, i nose elektronsku cigaretu ili” vape”, za koji još ne postoji adekvatna reč u našem jeziku. Medijske kampanje na svim društvenim mrežama su bespoštedne, i skoro da nije začuđujuće kako je do ekspanzije korišćenja ovih proizvoda došlo. Imamo saznanja o štetnim efektima, mnoga ispitivanja su učinjena na animalnim modelima, ali za konkretne i očigledne dokaze, još je rano. Jedna od najopasnijih posledica je mogućnost zavisnosti koju dodaci u elektronskim kao i duvanskim cigaretama moju izazvati.
Zato je naša dužnost da se obratimo deci, adolescentima, mladim ženama u reproduktivnom dobu, i pokušamo pojasniti rizike koji ih vrebaju.
Sledeće što nam svakodnevno privlači pažnju u stručnoj literaturi je ishrana u svim uzrastima, kao faktor rizika za mnoge bolesti i stanja, od alergija, gojaznosti do kardiovaskularnih i mentalnih problema. Glavna meta je tzv “brza” hrana ili ultrapreradjena kako se još naziva. U takvoj hrani uvek imahemijskih dodataka (pojačivači boje, mirisa, ukusa), i često se to ističe kao najveći problem, i posebno kod osoba sa alergijama. Ali, najnoviji podaci kažu da su glavni sastojci: šećer, so i brašno, zapravo najgori izazivači zavisnosti od brze hrane. Uz takav način ishrane, fizička neaktivnost, odsustvo motiva za bavljenje sportom, izolovanost od okruženja, vršnjaka i prirode, put do gojaznosti je pravolinijski. Za osobe sa alergijama, kada pojedinačne namirnice nisu problem, ali u kombinaciji i preradjene više puta, postaju rizične, naročito je važno da izbegavaju superpreradjenu ili tzv brzu hranu.
Nećemo preskočiti ni temu prekomerne upotrebe lekova i pomoćnih sredstava, u svim oblastima medicine, ali kod dece su i posledice najteže. Prekomerna upotreba antibiotika, sirupa sa zaslađivačima i aromama, antiastmatski lekovi za sve respiratorne tegobe i bez ograničenja u vremenskom trajanju, dovode do ponekad haotičnih i uzaludnih tretmana. Pre par meseci, prof. Andrew Bush, Velika Britanija, piše članak pod naslovom: Zaustavite lift sa antiastmatskom terapijom! U tekstu je naglašeno da sve veći broj dece, po savetu lekara naravno, sve više i duže koriste antiastmatske lekove (pumpice uglavnom) i za tegobe koje nisu definisane kao astmatske. Sigurno znamo da je kortikosteroidna terapija efikasna kod pacijenata sa alergijskom astmom (Th2 inflamatorni odgovor), a za ostale entitete upitan je odgovor i validnost ovakve terapije. Tokom panedmije Covid19, zbog nedostatka adekvatne kontrole pacijenata od strane njihovih pulmologa, terapija je produžavana nepotrebno. Tako se odomaćilo mišljenje i kod pacijenata i lekara, da je antiastmatska terapija, preporučljiva za razne tegobe i sa neograničenim trajanjem. Takav stav se mora korigovati, i upravo je prof Bush, u svom članku podržao kritičnost i postupanje prema dokazima.
(Bush, I Pavord. Stop the Asthma Treatment Elevator, We Need to Get Off! AJRCCM Articles in Press. Published January 21, 2025 as 10.1164/rccm.202412-2431VP. https://doi.org/10.1164/rccm.202412-2431VP)
Dragi čitaoci, kolege, saradnici, potrudite se da u budućem radu izbegnete zamke ovakvih navoda, i time zaštite svu decu, i posebno decu pacijente od nepotrebnih ispitivanja, lečenja i komplikacija koje iz svega mogu proizaći.
To bi nam bila zajednička nagrada i uspeh!
Prof. Zorica Živković, Dr Sci. Med.
Glavni i odgovorni urednik časopisa Preventivna pedijatrija
KBC “Dr Dragiša Mišović“ Beograd, Srbija,
Dečja bolnica za plućne bolesti i tuberkulozu, Beograd, Srbija
Farmaceutski fakultet u Novom Sadu
Univerzitet privredna akademija, Novi Sad, Srbija
Exam Committee Member pediatric HERMES, European Respiratory Society
C4C Respiratory and Ethic Expert Group
https://orcid.org/0000-0003-0363-3578
http://www.researcherid.com/rid/E-2663-2018
Reference
Bush, I Pavord. Stop the Asthma Treatment Elevator, We Need to Get Off! AJRCCM Articles in Press. Published January 21, 2025 as 10.1164/rccm.202412-2431VP. https://doi.org/10.1164/rccm.202412-2431VP