REČ UREDNIKA

Autori

  • Zorica Živković

Ključne reči:

editorijal

Apstrakt

Dragi čitaoci, autori, kolege, studenti, saradnici
i svi članovi prijateljske grupe preventivne pedijatrije,

Zadovoljstvo mi je da vas pozovem da prelistate najnoviji broj ča­sopisa Preventivna pedijatrija, pronadjete zanimljive ra­do­ve i novine, ili samo potvrdite svoje prethodno znanje. Nakon pu­nih 10 godina izlaženja časopisa, i za ovu 11. godinu po re­du, mogu reći da je izazovna, ali i ispunjenje očekivanja i zah­teva mene kao urednika i svih mojih pomoćnika i sa­rad­nika. Veliku radost nam pričinjavaju radovi i teme koje smo imali čast da dobijemo od mladih kolega.

U ovom broju ćete naći izvanredne članke  iz oblasti primarne zdravstvene zaštite, mentalnog zdravlja dece, dečje hirurgije, pre­vencije zlostavljanja dece, prevencije izloženosti duvan­skom dimu, prevencije posledica prevremenog rođenja, pre­vencije I lečenja gojaznosti, prikaze kliničkih slučajeva, koji su po svemu izvanredni, od tema, kompetentosti do eksklu­ziv­nosti.

Učinite sebi i nama uslugu i pročitajte ove članke, sigurni smo da će biti i novih i zanimljivih aspekata o temama za koje ne­kad nismo ni mislili da će nam biti u fokusu.

I naravno da spisak aktuelnih tema ne završavamo  već na­stavljamo, prezentacijama na Kongresu Udruženja Pre­ven­tivne pedijatrije Srbije, što se iskreno nadam da ćete uživo pra­titi. Skrećemo pažnju na jednu od aktuelih tema: upotreba elektronskih cigareta kod školske dece i adolescenata, ra­stu­ći i gorući problem, kome ni odrasli nisu dorasli, a kamoli deca uz­rasta 13 do 15 godina. Korisnika e-cigareta i ostalih ni­ko­tin­skih preparata je sve više, a kritična saznanja o mogućim štet­nim efektima nedovoljno. Jedino što je izvesno i sigurno, svo­jim formama, bojama, mirisima, ukusima i raznim izazi­va­jućim ukrasima, nezaustavljivo privlače mlade. Zakonska re­gu­lativa o medijskim promocijama ovih preparata ne postoji, kao što je to slučaj sa “klasičnim duvanskim cigaretama”.  Stručna javnost, od Svetske zdravstvene organizacije, E­vrop­skog Respiratornog Udruženja, Evropske akademije za pe­di­ja­triju i mnogi drugi, izneli su jasne stavove da se ne radi o ma­nje štetnom udisanju nikotinskih preparata niti o očeki­va­nom olakšavajućem načinu odvikavanja od duvanskih ci­ga­re­ta, te se ne može tolerisati nekontrolisana prodaja i koriš­će­nje od strane dece, ado­lesce­na­ta, trudnica. Svakoga dana su­srećemo na ulicama jako mlade osobe, mlade majke koje gu­raju kolica sa bebom, i nose elektronsku cigaretu ili” vape”, za koji još ne postoji adekvatna reč u našem jeziku. Medijske kam­panje na svim društvenim mrežama su  bespoštedne, i sko­ro da nije začuđujuće kako je do ekspanzije korišćenja ovih proizvoda došlo. Imamo saznanja o štetnim efektima, mno­ga ispitivanja su učinjena na animalnim modelima, ali za kon­kretne i očigledne dokaze, još je rano. Jedna od naj­opa­sni­jih posledica je mogućnost zavisnosti koju dodaci u elektronskim kao i duvanskim cigaretama moju izazvati.

Zato je na­ša dužnost da se obratimo deci, adolescentima, mladim že­nama u reproduktivnom dobu, i pokušamo pojasniti rizike ko­ji ih vrebaju.

Sledeće što nam svakodnevno privlači pažnju u stručnoj literaturi je ishrana u svim uzrastima, kao faktor rizika za mno­ge bolesti i stanja, od alergija, gojaznosti do kardio­va­sku­lar­nih i mentalnih problema. Glavna meta je tzv “brza” hrana ili ultra­preradjena kako se još naziva. U takvoj hrani uvek imahe­mijskih dodataka (pojačivači boje, mirisa, ukusa), i često se to ističe kao najveći problem, i posebno kod osoba sa aler­gijama. Ali, najnoviji podaci kažu da su glavni sastojci: šećer, so i brašno, zapravo najgori izazivači zavisnosti od brze hra­ne. Uz takav način ishrane, fizička neaktiv­nost, odsustvo mo­ti­va za bavljenje sportom, izolovanost od okruženja, vršnjaka i prirode, put do gojaznosti je pravo­li­nijski. Za osobe sa aler­gi­jama, kada pojedinačne namirnice ni­su problem, ali u kom­bi­na­ciji i preradjene više puta, posta­ju rizične, naročito je važno da izbegavaju superpreradjenu ili tzv brzu hranu.

Nećemo preskočiti ni temu prekomerne upotrebe lekova i po­moćnih sredstava, u svim oblastima medicine, ali kod dece su i posledice najteže. Prekomerna upotreba antibiotika, si­ru­­pa sa zaslađivačima i aromama, antiastmatski lekovi za sve re­spiratorne tegobe i bez ograničenja u vremenskom tra­janju, do­vode do ponekad haotičnih i uzaludnih tretmana. Pre par me­seci, prof. Andrew Bush, Velika Britanija, piše čla­nak pod na­slovom: Zaustavite lift sa antiastmatskom te­ra­pijom! U tek­stu je naglašeno da sve veći broj dece, po sa­vetu lekara naravno, sve više i duže koriste antiastmatske le­kove (pum­pi­ce uglavnom) i za tegobe koje nisu definisane kao ast­matske. Sigurno znamo da je kortikosteroidna te­rapija efi­kas­na kod pacijenata sa alergijskom astmom (Th2 inflamatorni od­govor), a za ostale entitete upitan je odgovor i validnost ovak­ve terapije. Tokom panedmije Covid19, zbog nedostatka adek­vatne kontrole pacijenata od strane nji­hovih pulmologa, te­rapija je produžavana nepotrebno. Ta­ko se odomaćilo miš­lje­nje i kod pacijenata i lekara, da je anti­astmatska terapija, pre­poručljiva za razne tegobe i sa ne­ograničenim trajanjem. Ta­kav stav se mora korigovati, i upra­vo je prof Bush, u svom član­ku podržao kritičnost i po­stu­panje prema dokazima.

(Bush, I Pavord. Stop the Asthma Treatment Elevator, We Need to Get Off! AJRCCM Articles in Press. Published January 21, 2025 as 10.1164/rccm.202412-2431VP. https://doi.org/10.1164/rccm.202412-2431VP)

Dragi čitaoci, kolege, saradnici,  potrudite se da u budućem ra­du izbegnete zamke ovakvih navoda, i time zaštite svu de­cu, i posebno decu pacijente od  nepotrebnih ispitivanja, le­če­nja i  komplikacija koje iz svega mogu proizaći. 

To bi nam bila zajednička nagrada i uspeh!

 

Prof. Zorica Živković, Dr Sci. Med.
Glavni i odgovorni urednik časopisa Preventivna pedijatrija
KBC “Dr Dragiša Mišović“ Beograd, Srbija,
Dečja bolnica za plućne bolesti i tuberkulozu, Beograd, Srbija
Farmaceutski fakultet u Novom Sadu
Univerzitet privredna akademija, Novi Sad, Srbija
Exam Committee Member pediatric HERMES, European Respiratory Society
C4C Respiratory and Ethic Expert Group
https://orcid.org/0000-0003-0363-3578
http://www.researcherid.com/rid/E-2663-2018

Reference

Bush, I Pavord. Stop the Asthma Treatment Elevator, We Need to Get Off! AJRCCM Articles in Press. Published January 21, 2025 as 10.1164/rccm.202412-2431VP. https://doi.org/10.1164/rccm.202412-2431VP

##submission.downloads##

Objavljeno

03/20/2025

Broj časopisa

Sekcija

Editorial