PREVENCIJA ZLOSTAVLJANJA I ZANEMARIVANJA DECE

Autori

  • Luka Mošković Akademske specijalističke studije, Medicinski fakultet u Beogradu, Srbija

DOI:

https://doi.org/10.46793/PP151020007M

Ključne reči:

zlostavljanje, zanemarivanje, deca, prevencija

Apstrakt

Nasilje nad decom ne predstavlja izolovani problem (pojedinačni ili porodični), već problem društva u celini, i kao takvom, treba mu se pristupiti oraganizovano, sistematski, na svim društvenim nivoima.

Činjenica da jos uvek ne postoje adekvatni podaci o obimu i posledicama zlostavljanja i zanemarivanja dece u velikoj meri usporava donošenje odgovarajućih mera prevencije. Na žalost, danas se većina preventivnih mera fokusira na žrtve i počinioce, dok se akcije koje se bave rešavanjem osnove problema stavljaju u drugi plan.

Stvaranje sigurnog i podsticajnog okruženja za decu postiže se kroz primarnu, sekundarnu i tercijarnu prevenciju. Sva tri nivoa prevencije u međusobnoj su interakciji, prožimaju se i dopunjuju, a pojedinačno ih treba posmatrati isključivo kao delove prevencije u celini.

Reference

Đuričić Banjanin N. Udarac po duši – sociološka studija zlostavljanja deteta u porodici. Institut za sociološka i kriminološka istraživanja. Beograd: 1998.: 25

Milosavljević M. Nasilje nad decom. Fakultet političkih nauka. Beograd: 1998. :21

Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta. Generalna skupština Ujedinjenih nacija, Njujork, 44. Zasedanje. 20. novembar 1989.

Nacionalna strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja. "Sl. glasnik RS", br. 122/2008

Ustava Republike Srbije. "Službeni glasnik RS", broj 98/06

Polazni okvir nacionalne strategije protiv nasilja, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike. Beograd: 2006.

Posebni protokol sistema zdravstvene zaštite dece od zlostavljanja i zanemarivanja. Ministarstvo zdravlja, Beograd: 2009.

Kempe R.S., Kempe C. H. Child abuse, London: Fontana;1978.

Konsultacija o sprečavanju zloupotrebe dece. Svetska zdravstvena organizacija. Ženeva: 1999

Opšti protokol za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja. Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike. Beograd: 2005.)

Intersektorski pristup zlostavljanju dece. ISPCAN, 2003

Commission on Behavioral and Social Sciences and Education, National Research Council. Understanding child abuse and neglect. Panel on Research on Child Abuse and Neglect. Washington, DC: National Academy Press; 1993.

Zaštita dece od zlostavljanja i zanemarivanja – primena opšteg protokola” - projekat “Zaštita dece od nasilja u Jugoistočnoj Evropi” – Centar za prava deteta, Beograd: 2011.

Priručnika za primenu Posebnog protokola sistema zdravstvene zaštite za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja. Institut za mentalno zdravlje. Beograd: 2012

Schreier H. Munchausen by proxy defined. Paediatrics. 2002; 110: 985– 988)

Killen, K. Izdani: zlostavljana djeca su odgovornost svih nas. Društvo za psihološku pomoć: Zagreb; Sinapsa: 2001.

Program prevencije vršnjačkog zlostavljanja. Za sigurno i poticajno okruženje u školama. Knjižica za roditelje. UNICEF, Zagreb: 2010.

Ajduković Marina. Utjecaj zlostavljanja i zanemarivanja u obitelji na psihosocijalni razvoj djece. Dijete i društvo. Zagreb; Godina 3;, Broj 1-2; 2001: 59 -77

##submission.downloads##

Objavljeno

12/30/2015

Broj časopisa

Sekcija

Review Articles